saç dökülmesi sebepleri

SAÇ EKİMİ AŞAMALARI

Saç ekimi aşamalarını sınıflandırılacak olursa, saç ekimi öncesi ,saç ekimi operasyonu ve saç ekimi sonrası olmak üzere üç ayrı dönemden söz etmek gerekecektir.
Günümüzde saç ekimi, uygulanmaya başlandığı ilk yıllardan itibaren, gerek doğallık, gerek uygulanabilirlik, gerekse ortaya çıkabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından uzun bir süreç atlatmış ve saç ekimi operasyonları son 10 yıl içerisinde büyük bir değişim göstermiştir.
Son teknolojik araçlar ve ileri düzey yöntemler sayesinde ,saç ekimi öncesi ,saç ekimi aşaması ve saç ekimi sonrasında,bireylerin giderek daha konforlu süreçler geçirdikleri tespit edilmiştir.
saç ekimi öncesi döneme kısaca değinecek olursak;

SAÇ ANALİZİ

Saç analizi, saç dökülmesinin nedenini, çeşidini ve seviyesini ortaya koymak için birçok saç ekim merkezi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Her saç ekimi işlemi öncesi tanısal amaçla mutlaka analiz yapmak gerekecektir. Analiz işlemi tamamlandıktan sonra hastane şartlarında operasyona hazırlık süreci başlamış olacaktır.
hasta saç ekimine gelince uzman ekipler tarafından karşılanır. Yapılacak işlem hakkında (kullanılacak yöntem ,işlemin süresi ,saç ekimi sonrası dikkat edilecek hususlar gibi )ayrıntılı bilgi verilir. Ameliyattan öncesi ile sonrası sonuçlarını analiz etmek amacı ile belirli pozisyonlarda kafa bölgesinin fotoğrafları çekilir.
Saç ekimi estetik açıdan önem arzeden bir durum olduğu için,
ekilecek kök miktarı, ve donör bölgenizin bu ihtiyacı karşılamadaki yeterliliği, doğal görüntü ve iyileşme süreci ile ilgili detaylı ve net bilgi almak en sağlıklı yol olacaktır. Aday bireyin saç ekimine engel ya da risk teşkil edecek bir rahatsızlığının olup olmadığının öğrenilmesi başarılı bir operasyon yaşanabilmesi için çok önemlidir. Yapılan kan testlerinin analizi sonrasında saç ekimi operasyonuna geçilecektir.
Saç ekimi operasyon aşamasında;Donör bölgeden toplanan saç köklerinin, kel veya seyrek alanlara mikro cerrahi yöntemlerle aktarılması prensibine dayanan saç ekimi, 5 temel aşamada gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi aşamaları şöyledir;

 

⦁ Hazırlık
⦁ Planlama
⦁ Greft Toplama
⦁ Kanal açma
⦁ Saç Köklerinin Ekimi

Öncelikle saç ekimi işleminin en önemli ve sonucu başarıya götüren ayrıntısı olan saç çizgisi planlama kısmı ile başlar. Saç çizginiz , yüzünüzün anatomisi,yaşınız, donör bölge kaliteniz, ekilecek alanın cm2 ölçümü ,sizin ve uzmanınızın ortak görüşleri doğrultusunda şekillenerek çizim yapılır. Saç çizgisinin yerine karar verilip çizgi tamamlandıktan sonra, uygulanacak saç ekimi tekniğine ve tercihe göre traş bölümüne alınarak,saç tıraşlama işlemi tamamlanır. Traşsız Saç Ekimi işleminde bu aşama atlanarak lokal anestezi aşamasına geçilir.
Traşlama işlemi tamamlandıktan sonra , operasyon yatağına alınarak lokal anestezi işlemine başlanır. Çoğunlukla hasta konforu düşünülerek iğnesiz anestezi işlemi uygulanır. Donör bölgesinde uyuşma başladıktan ve kişi hiç bir ağrı hissetmediğini ifade ettikten sonra ,fue tekniği ile donör bölgeden saç kökleri bir cihaz yardımı ile tek tek alınarak doku koruyucu solüsyonlarda sayılarak dizilir.
Kıl kalınlığına göre en uygun boyuttaki punch uçlarının tercih edilmesi, dokuya uygun derinlik ve açı ile giriş yapılması iz oluşumunu ortadan kaldırabilmektedir. Bu tercihlerin her iki yöntem içinde uzmanların tecrübesi ve bilgisi ile alakalı olduğu unutulmamalıdır.
Saç Ekiminde Kanal Açma ; Ekim yapılacak alan uyuşturulduktan sonra kanal açma bölümüne geçilir.
Kanal açma aşaması ,dhi saç ekimi tekniği hariç diğer tüm tekniklerde uygulanan bir işlemdir. Dhi saç ekimi esnasında alınan saç kökleri,choi kalemi içerisine direkt yerleştirilip ekildiği için ,kanal açma işlemine gerek kalmamaktadır.
Alınan saç köklerinin boyu ve kalınlığına göre seçilecek kanal açma uçları, genel olarak safir olarak nitelendirilen elmas uçlardan tercih edilmektedir. Safir uç saç ekimi diğer tekniklere oranla daha yoğun, daha pürüzsüz kanallar açmaya yardımcı olarak ,iyileşme süresini minimuma indirmektedir.
Saç ekimi 5 ile 7 saat arasında süren uzun bir işlem olduğu için hastanın ihtiyacı ve isteği doğrultusunda istediği an mola verilebilir. İşlem sırasında hiçbir ağrı ya da sızı hissedilmediği için hasta rahatlıkla kitap okuyabilir, film izleyebilir veya müzik dinleyebilir.
Operasyonunun bu aşamasında toplanan greft sayısı kadar, saç kökü yuvası açılmalıdır. Önceden planlanan sayı ve şekillere göre tek tek açılan yuvaların ardından saç köklerinin ekim işlemine başlanır.
Saç kökleri asistanlar tarafından tek tek ekildikten sonra , saç ekimi prosedürü, uzmanın sizi işlem bittikten sonra değerlendirme yapmak için sizinle yapacağı son konsültasyon ile sona ermiş olacaktır. Saç kökü alınan bölge pansuman yapılarak kapatılır, saç ekimi yapılan alan açık bırakılarak üzerine hiç bir baskı uygulanmaz.
Operasyon sonrası dikkat etmeniz gereken durumlar ve uygulamanız gereken talimatlar size uzmanlar tarafından anlatılacaktır. Bu hususlara uymanız ,ekilen saç köklerinin yeni yerlerine adaptasyonu, kök alınan bölgenin normal haline kavuşması , ve normal hayata dönüş açısından önem taşır.
Dikkat edilecek hususların en önemlileri şunlardır.
Operasyon sonrası darbe ve çarpmalardan sakınınız, uyuşukluk yavaş yavaş geçeceğinden kafa bölgesini itina ile korumanız gerekecektir.
İlk bir hafta alkol ve kan sulandırıcı ,e vitamini gibi ilaçlar kanamayı arttıracağından önerilmez.
İlk iki hafta spor ve ağır aktivitelerden uzak durmanız gerekecektir,saç ekilen bölgenin terlemesi ,baskı uygulanması ,sıcak su teması ve havlu ile kurulanması ,ekim alanının kaşınması çok sakıncalıdır.
Saç köklerinin tutmasını engelleyebileceği için panik ve stresten uzak durunuz.
En az iki ay güneş ışığından, top oyunlarından ve deniz aktivitelerinden uzak durunuz.

Bu kurallara uyulmasının saç köklerinizin tutması, istenildiği yönde uzaması ve iyileşme sürecinin kısalması açısından önemli olduğunu hatırlatır , DHI CLINIC ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.